به نظر من زندگی مجازی آدمها توی شبکه های اجتماعی و به طور کلی تر توی فضای مجازی یه جور در موازات زندگی حقیقی شون پیش می ره.با چند تا فرق اساسی ،مثلا آدمها توی فضای مجازی معمولا آرمان گرا ترن و می خوان اون چیزایی رو که در فضای حقیقی زندگی نتونستن بهش برسن ،اینجا بهش برسن.احساس کاذب و دروغین آزادی به سبک غربی بهشون دست می ده. طبعا موافق با اون مطالب رو نشر می دن.در فضای مجازی نام ها و نژادها کمتر مطرح اند و این اندیشه ها رو به چالش می کشه.فضایی که مصاف "تئوری های تکمیل شخصیت ها" و "مشغولیات و روزمرگیها" رو رقم می زنه.
زندگی غربی و ریتم خاص اون خلا هایی رو در زندگی اون ها بوجود آورده.خلاهایی ناشی از رشد دیوانه وار مدرنیسم .اگر خوشبینانه فکر کنیم ،شبکه های اجتماعی یه جور سعی می کنه خلاهای دنیای امروز اون ها رو پر کنه ولی شبکه اجتماعی  انقدر درگیر راه شده که مقصد از دست رفته و غیر قابل دسترس شده ،انگار همه درگیر راهند و مقصدی در کار نیست.مشغولیات و وقت گذرونی ها پرطرفدارترین ها شدند و متاسفانه مذهب این بزرگترین تئوری زندگی به حاشیه رفته.
مهم ترین فاکتور اینه که آیا خود آدمهای فعال فضای مجازی کنکاش کردن هدف پیدا کنن ،یا سعی کردن "هویت انسانی" خودشون رو بشناسن ،که فعالیت هاشون رو جهت بده و یا درگیر اهداف و فعالیت های جو قالب موجود در فضای وب هستن. جواب منفیه.عده کمی این کار رو می کنند ،اکثریت درگیر مشغولیات هستند.و با موج ها به هر سمت و سو می روند.
خیلی تئوری های پیچیده روانشناسی پشت شبکه های اجتماعی هستش.در شبکه های اجتماعی اصل "جوگیری" و "تحریک جمعی با استفاده از ابزارهای محبوب"به شدت مشاهده می شه.و همه چیز تحت تاثیر جوها و موجها قرار می گیره.برای تحقیق در صحت نوشته های من خودتون نگاهی به رویدادهای شبکه های اجتماعی در مواجهه با موجهای بی ریشه و بعضا دروغ بیاندازید.
مشکلات و باگ های شخصیتی زیاد در این فضا خودشون رو نشون می دن.برای مثال خودتون بهتر می دونین مذهب ما دشمن زیاد داره.حجاب خانم های ما هم در طول تاریخ ،بخواهیم یا نخواهیم به نوعی برند مذهب ما بوده است.خوب افرادی هم در این فضای مجازی الگو شده اند و به نوعی لایک خورده اند.رفتارهای و تولیدات این افراد موج آفرین است و رفتارها رو جهت می دهد.دشمنان مذهب ما در میان این افراد نفوذ کرده اند و رفتارهای فضای مجازی را جهت می دهند.
همفر جاسوس انگلیسی در خاطرات خودش گفته که :
زنان مسلمان دارای حجابی محکم هستند که نفوذ فساد در میان آنها ممکن نیست؛ بنابراین باید آنان را فریب داد و از زیر چادر بیرون کشید.
پس از آن که زنان را از چادر بیرون آوردیم ، باید جوانان را تحریک کنیم که دنبال آنها بیافتند تا در میان مسلمانان فساد رواج یابد ؛ و برای پیشبرد این نقشه ، لازم است اول زنان غیر مسلمان را از حجاب بیرون آوریم تا زنان مسلمان از آنان یاد بگیرند .
وقتی در شبکه های اجتماعی اکثریت بنا به فرهنگ و اعتقادات خودشون به پوشش و عفاف اعتقاد نداشته باشن.اون عده ای که اعتقاد دارن ولی در اولویت هاشون ای اعتقاداز هوس پایین تره.سریع عفاف و حجاب را فدای حضور پر رنگ تر شبکه های اجتماعی می کنند.
برداشتن حریم ها و به اشتراک گذاشتن همه چیزاز اهداف پنهان دنیای مجازی است.تخلیه اطلاعات اشخاص و خانواده ها و همچنین تهیه خوراک برای فعالیت های نهان تحقیقاتی  سبب شده دولتهای استعمارگر و نظام سلطه به این فریب مجازی دامن بزنند.
برای بسیاری از "هم مذهب نماهای ما "در فضای مجازی ،انگار فیس بوک از پدر خودشون هم محرم تر شده و این رویه داره توسعه پیدا می کنه.
من نگرانم این روش آدمهای جامعه منو عادت داده به مشغولیات و هدف ها دارند رنگ می بازند.این لیبرالیسم خفته پشت تئوری این شبکه ها داره آدم ها رو آدم های" گذری" می کنه.احساس های گذری ،زندگی های گذری ،تنوع لجام گسیخته ،ریتم مخالف ،هنجار شکنی همه از پیامدهای غیر قابل کنترل شبکه های اجتماعی با تئوری و سیاست های غربی هستن.
...................................................
:: از لینک زیر می تونید کتاب خاطرات همفر جاسوس انگلیسی رو دانلود کنید.
::دانلود کتاب pdf
......................................................
:: پی نوشت 1 :
نه حس عقل کلی دارم ،نه این که دوست دارم نصیحت کنم.سوختن ارزش ها و اعتقاداتم جلوی چشمام ،داخل شبکه های اجتماعی غریبه ها ،برام سخته.
..................................................
:: عکس نوشت 1:
حسین جانم
حسین جانم
.......................................................
:: عکس نوشت 2:
برای شامیان ،رقیه یعنی درد بی درمان ...
برای شامیان رقیه یعنی درد بی درمان
....................................................
:: بخوانیم :
کتابی که باید بخوانیم ...
دغدغه های فرهنگی
برچسب ها :
دغدغه ,  نگرانی ,  اضطراب ,  امواج ,  سلطه ,  استعمار نوین ,  ارزش ها ,